A változó rendelési igények miatt egyes cégeknél nincs mindig szükség ugyanannyi munkaerőre, ezeknél a cégeknél jó megoldás lehet a behívásos munkaviszony. Megoldhatják akár alkalmi munkavállalókkal is a helyzetet, de ez sokszor korlátozottabb mozgásteret enged a munkáltatónak.

Ne fizessen minden állásidőre!

A behívásos munkavégzés egy részmunkaidős munkavégzés, a hagyományos munkaviszonyon alapul. Olyankor érdemes alkalmazni, amikor nem tud folyamatosan munkát biztosítani minden alkalmazottnak a vállalkozás, mert pl. ciklikus a termelése. Ezzel a formával elejét tudja venni annak, hogy a munkavégzés nélkül telt időkre is bért számoljon a bérszámfejtés. Csak olyankor dolgoztatja a munkavállalót a vállalkozás, amikor valóban tud neki munkát adni.

Munkaidő-keret, maximum 4 hónapra

Fontos, hogy a munkaszerződésben megállapodjanak a behívásos munkaviszonyban. A munkaidő maximum 6 óra lehet naponta, és a munkaidőt keretben állapítják meg. A munkaidő keret nem lehet több, mint 4 hónap. A munkáltatónak viszonylag nagy szabadságot biztosít, hogy 3 nappal korábban változtathat a beosztáson, más megközelítésben viszont azt mondhatjuk, hogy legalább 3 nappal korábban közölni kell a munkavállalóval, hogy igénybe szeretnék venni a munkáját. Ilyenkor a munkaidő végét is meg kell határozni.

Az állásidő

Igaz, hogy az állásidőre nem jár díjazás azokon a napokon, amikor nem kell munkát végezni a dolgozónak, de amennyiben a munkaidő-beosztással meghatározott munkaidőt a munkaidő-keret átlagában nem használja fel a munkáltató egy adott dolgozónál, akkor már állásidőt kell fizetnie. Vagyis a behívásos munkaviszony esetén a munkaszerződés szerinti munkaidő mennyiségben köteles foglalkoztatni és kifizetni a dolgozóját a munkáltató.

Szabadság behívásos munkaviszony esetén

Szabadságot ugyanúgy kell a dolgozónak adni, mint egy teljes munkaidőben foglalkoztatott dolgozónak, az időarányosság elve nem érvényesül.

Betegszabadságra és esetleges felmondási időre is hasonlóan jogosult a munkavállaló.

A szabadságot a beosztás szerinti munkanapokra, és az ezek között lévő szabadnapokra is egyaránt ki lehet adni. Akár úgy is kiadható a szabadság, hogy a dolgozó mentesül a rendelkezésre állási és a munkavégzési kötelezettsége alól a munkaidő-beosztással azonos időtartamra. A szabadság alatt természetesen távolléti díjat kell fizetni.

Szünetelhet a biztosítási viszony?

Tegyük fel, hogy egy adott hónapban nem kerül sor behívásra, tehát a behívásos munkaviszonyban egy hónapig nem dolgozik a munkavállaló. Ebben az esetben sem kell attól tartania, hogy szünetel a biztosítása, mert a munkaviszonya attól még fennáll, csak épp nem kell bemennie dolgozni. A munkaviszony tehát fennáll a behívások közötti időben is, a munkaviszony végéig.