A havi bevallás egyik kiemelt fontosságú területe a kifizetői, munkáltatói havi járulékbevallás. Az idei évtől bővült a munkáltatók, kifizetők adatszolgáltatási kötelezettsége.

Adatszolgáltatási kötelezettség bővülése

A NAV igyekszik egyszerűbbé tenni a magánszemélyek adókötelezettségeinek teljesítését, és felajánlja, hogy a munkáltatóktól, kifizetőktől kapott adatokból elkészíti a bevallásokat a magánszemélyek helyett. Ehhez szükség volt az adatszolgáltatási kötelezettségek bővítésére.

A 2016-os évtől a családi kedvezmény mértéke jelentősen nőtt, az első házasok kedvezménye az szja mértékének csökkenése miatt nőtt. A kedvezmények érvényesítéséhez több adatot kell a magánszemélyeknek szerepeltetniük az adóelőleg-nyilatkozatokban és a munkáltatóknak is meg kell adniuk ezeket az adatokat a havi bevallásokban. Így a NAV könnyebben tudja ellenőrizni a kedvezményekre való jogosultságot.

Havi bevallás tartalmi változása a családi kedvezmény kapcsán

A magánszemélyek összevont adóalapját csökkenti a családi adókedvezmény. Az SZJA 16%-ról 15%-ra csökkent, így a bérszámfejtés nagyobb összegű családi kedvezményt számolhat. Ahhoz, hogy a családi kedvezményt helyesen lehessen megállapítani, kifizető, munkáltató feladata a következő adatokról bejelentést tenni a NAV felé:

  1. közös érvényesítés, és aránya

Nem azonos az a két eset, amikor a családi kedvezményre több magánszemély jogosult és amikor a családi kedvezményt több magánszemély közösen érvényesítheti. Az a személy jogosult a családi kedvezményre, aki a családi pótlékra is jogosult. Az erre jogosult egy egyoldalú nyilatkozattal lemondhat a családi pótlék számára történő folyósításról. Ez a nyilatkozat nem érvényes a családi adókedvezményre. Egy gyermek után csak egy jogosult kaphat családi pótlékot, kivéve, ha a gyermeket felváltva gondozó szülők 50-50%-ban kapják. Ezek a szülők a családi kedvezményre is feles arányban jogosultak. Közös háztartásban élő szülők/házastársak/élettársak közül az jogosult a családi kedvezményre, akit a közös nyilatkozatukban kijelölnek erre.

A közösen igénybevett családi adókedvezmény esetén a felek a megosztási arányról is nyilatkoznak az adóelőleg-nyilatkozatban. A kedvezményre jogosult meghatározza a kedvezményt a gyermekszám megjelölésével. Ha a jogosult a maximális összegnél kisebb összeget jelöl meg, akkor a fennmaradó összeget házastársa vagy élettársa érvényesítheti a munkáltatójánál leadott nyilatkozattal. Ezért a másik fél munkáltatójának is ki kell töltenie a nyilatkozatot, vállalva, hogy csak annyi kedvezményt vesz figyelembe, amennyit a megosztás enged.

  1. az eltartottak adatai

Minden eltartott adatát – nevét, adóazonosítóját, lakcímét – meg kell adni a havi bevallásban, ugyanis a kedvezmény összege az eltartottak számán múlik.

  1. kik minősülnek eltartottnak, kedvezményezett eltartottnak, felváltva gondozott gyermeknek
  2. mi a családi kedvezmény érvényesítésének jogcíme

a jogcím a jogosultak szerint alakul:

  • gyermek után családi pótlékra jogosult vagy vele közös háztartásban élő házastárs
  • családi pótlékra saját jogán jogosult vagy vele közös háztartásban élő hozzátartozó
  • rokkantsági járadékban részesülő vagy vele közös háztartásban élő hozzátartozó
  • várandós nő, vagy vele közös háztartásban élő házastárs

Havi bevallás tartalmi változása az első házasok adókedvezménye miatt

A kedvezményre mindkét fél jogosult, a feleknek közös nyilatkozatot kell tenniük a jogosultságról, akkor is, ha csak az egyik fél veszi igénybe a kedvezményt. A munkáltató, kifizető a NAV felé arról szolgáltat adatot, hogy a házastársak hogyan veszik igénybe a kedvezményt – megosztással vagy egyedül.  Ha a kedvezményre való jogosultságban változás történik, akkor ezt jelezni kell a kifizető, munkáltató felé, aki ezt a NAV felé tovább jelenti.