Az öregségi nyugdíj összegét befolyásolja a megszerzett szolgálati idő, és a havi átlagkereset nagysága. Ha ezek a tényezők az átlagnál kisebbek, akkor igen alacsony ellátási összeg kerekedik ki. A téli hónapok előtt nem árt tisztában lenni azzal, hogyan kérhető az öregségi nyugdíj összegének növelése, ha a fenti két tényező közül már egyik sem változtatható.

Öregségi nyugdíjminimum

Legalább 20 év szolgálati időre van ahhoz szükség, hogy a nyugdíjminimumot érvényesíteni lehessen az öregségi nyugdíj esetében. 20 évnél kevesebb szolgálati idő esetén a minimumnál alacsonyabb összegű is lehet az ellátás.

Ha a 20 év ugyan megvan, de a jövedelem annyira alacsony volt, hogy a havi átlagkereset nem éri el az öregségi nyugdíj legkisebb összegét, akkor is alacsonyabb lesz az ellátás, mint a minimum.

Méltányossági nyugdíjemelés

Ha az ellátás magasabb ugyan, mint a nyugdíjminimum, de a nyugdíjas mindennapi megélhetése így is veszélyeztetve van, akkor lehet kérni méltányossági nyugdíjemelést. A kivételes öregségi nyugdíj emelés akkor engedélyezhető, ha a nyugellátás és a rendszeres pénzellátás együtt nem éri el a havi 75 ezer forintot.

Amennyiben az EU jogszabályai révén vagy valamilyen egyezmény alapján ellátást állapítottak meg a magánszemélynek, illetve erre irányuló eljárás van folyamatban, akkor ezt is figyelembe kell venni.

Méltányossági szempontok

Az öregségi nyugdíj kivételes emelésénél előnyben részesítik azt, aki legalább 35 év szolgálati idővel rendelkezik, illetve aki elmúlt 70 éves. Szintén méltányolják, ha még soha nem részesült kivételes emelésben a nyugdíjas.

Maximum 3 évente

Az öregségi nyugdíj méltányossági emelését 3 évente lehet kérni. Nem engedélyezik annak, akinél egy korábbi emeléstől számítva nem telt el 3 év.

Az emelés

Legalább a nyugdíjminimum 10%-ával kell emelni méltányossági emelés esetén az ellátást. A maximális emelés összege 25%-a a nyugdíjminimumnak.

Az egyszeri segély

Ha az öregségi nyugdíj hozzátartozóval élő személynél nem éri el a 75 ezer forintot, illetve egyedülálló esetében a 85 ezret, akkor egyszeri segély állapítható meg a részére. Egy évben egyszer van lehetőség ilyen segélyre. Összege minimum 15 ezer forint, maximum a nyugdíjminimum másfélszerese. Megállapításakor figyelembe kell venni a temetés miatt nyújtott önkormányzati segélyt.

Hogyan kell igényelni?

A kérelmet kormányablakoknál is be lehet nyújtani, előre készített formanyomtatványon. Elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül is lehet kérelmezni az emelést illetve a segélyt. A kérelmet alátámasztó dokumentumokat is csatolni kell a kérvényhez, mint például gyógyszerszámlák, temetési számla.

Korábbi bejegyzésünkben arról írtunk, hogyan lehet további szolgálati idő megszerzésével emelni a nyugdíj összegét:

A nyugdíj összege függ az átlagkeresettől és az elismert szolgálati idő hosszától. Az öregségi nyugdíj minimum összegét törvény határozza meg, illetve felülről is limitálva van. A cikkben a felső limit átlépésének lehetőségeiről írtam.

Az öregségi nyugdíj mértéke

Az öregségi nyugdíj nem lehet kevesebb, mint 28 500 Ft, a 2013-ban érvényes limit szerint. A nyugdíj kevesebb is lehet, ha az a havi átlagkereset, ami alapján számítják, nem éri el a 28 500 Ft-ot, illetve ha a figyelembe vett szolgálati idő nem éri el a 20 évet. A Tny. meghatározza a nyugdíj (öregségi nyugdíj) maximumát is, miszerint nem lehet magasabb a nyugdíj, mint az alapját képező havi átlagkereset. A nyugdíjnövelés lehetőségével azonban átléphető a felső limit.

Mit jelent a nyugdíjnövelés? Az a magánszemély, aki rendelkezik 20 év szolgálati idővel, és a nyugdíjkorhatár betöltése után a nyugdíj megállapítása nélkül még legalább 30 naptári nap szolgálati időt szerez, az minden 30 nap után az öregségi nyugdíj 0,5 %-ával növelheti a nyugdíját. Ha például valaki 400 nap nyugdíjnövelési időt szerzett az öregségi nyugdíjkorhatár elérése után, akkor 400/30=13 „egységnyi” 0,5%-os nyugdíjnövelési lehetőséget szerzett, azaz 13*0,5% = 6,5%-kal növelhető a számított nyugdíj.

Csak a 30-cal osztható szolgálati időtartam vehető figyelembe, a fennmaradó napok elvesznek a számítás szempontjából.

Rögzített nyugdíj

A trv. tartalmazza a rögzített nyugdíj esetét is, ami akkor érvényesíthető, ha elérte valaki az öregségi nyugdíj korhatárát és megszerzett legalább 20 év szolgálati időt. Ilyenkor kérheti, hogy rögzítsék a nyugdíjkorhatár betöltésekor kiszámított nyugdíjat, és később választhat majd a rögzített és évenkénti emelésekkel növelt nyugdíj és a tényleges nyugdíjba vonuláskor számított nyugdíj között. Ahhoz, hogy ilyen választási lehetősége legyen a magánszemélynek, az kell, hogy a nyugdíjkorhatáron felül még legalább 365 naptári nap szolgálati időt szerezzen, amely idő alatt nem kéri nyugdíj folyósítását.

Abban az esetben, ha a az öregségi nyugdíj korhatár betöltésétől a tényleges nyugdíjba vonulás napjáig eltelt időnek legalább fele része alatt özvegyi nyugdíjat kap a magánszemély, akkor nem kérheti a kedvezőbb nyugdíjösszeg folyósítását.

A már megállapított nyugdíjak összege növelhető, ha egy saját jogú nyugdíjban részesülő magánszemély dolgozik vagy egyéni vagy társas vállalkozóként kiegészítő tevékenységet folytat, miközben a nyugellátását felveszi. Ilyen esetben járulékot fizethet (2007. jan. 1-től), amely révén a nyugdíját emeltetheti. Évente egy alkalommal kérheti, hogy a nyugdíját az adott naptári évben elért keresete havi átlagának 0,5%-ával növeljék. Feltételek: csak a járulékalapot képező jövedelem számít, illetve a havi átlagot mindenképp 12 hónappal osztva kell számolni.

A cikkhez kapcsolódó jogszabály az 1997. évi LXXXI. trv, a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény.