A legtöbb vállalkozásnál felmerült már a kérdés, autó vagy más eszköz kapcsán: béreljem, vásároljam, vagy legyen lízing? A kérdés eldöntéséhez mindenképp adótanácsadó igénybevételét ajánljuk, mert érdemes azzal is tisztában lenni, hogy az egyes finanszírozási formáknál a költségek mekkora része számolható el. A cikkben a lízingekkel kapcsolatos fogalmakat tekintjük át, és az áfa szempontjából is elkülönítjük az egyes lízingfajtákat.

A pénzügyi és az operatív lízing

A pénzügyi lízing pénzügyi ügyletnek minősül, míg az operatív lízinget többnyire a bérleti szerződéssel azonosítják, az ugyanis nem pénzügyi tevékenység. Emiatt egyéb szolgáltatások is kapcsolódhatnak hozzá, mint például egy gépjármű flotta esetében a segélyszolgálat, a csereautó-lehetőség stb. Az operatív lízingnél a futamidő lejártával a tárgy, eszköz tulajdonjogát nem szerzi meg a lízingbe vevő. Az operatív lízing maradványértékes, ezért kisebb havi terhet jelent a vállalkozásnak, a díjak nagyjából az eszköz elhasználódásával arányosak.

Bérleti szerződés és operatív lízing

A lízing ahhoz biztosít finanszírozást, hogy az eszközt a lízingbe vevő használhassa, azaz, hogy az eszköz tartós, vállalkozási célt szolgáló használata lehetővé váljon. Többnyire nem is érdeke a lízingbe vevőnek, hogy megszerezze a tulajdonjogot, inkább csak az a fontos, hogy az eszközzel kapcsolatos pénzügyi terhek folyamatosan és ne egyben jelentkezzenek. Általában olyan eszközöknél veszik igénybe, amelyek élettartama rövid, és így a lízing futamideje az eszköz hasznos élettartamának nagy részét fedi.

A lízingbe adó csak azért veszi meg az eszközt, hogy arra megköthesse a finanszírozási jellegű ügyletet.

Elszámolás szempontjából hasonlítható a bérlethez. A lízingbe adó a tulajdonos, ő mutatja ki az eszközt a könyveiben, és ő jogosult elszámolni az értékcsökkenést, árbevételként mutatja ki a lízingdíjat.

A lízingbe vevő igénybe vett szolgáltatásként számolja el a költséget.

Áfa-elszámolás

Áfa-elszámolás szempontjából a nyílt végű és a zárt végű lízing különbözik. Zárt végűnél a futamidő végén a lízingbe vevő tulajdont szerez, az utolsó lízingdíj megfizetésével. A nyílt végűnél ez a tulajdonszerzés nem automatikus, de lehetősége van a vevőnek a tulajdonjog megszerzésére. Mivel nem tudható az ügylet megkötésekor, hogy lesz-e tulajdonszerzés, ezért nem adóztatható termékértékesítés címén az ügylet.

A NAV 2008-ban kiadott tájékoztatója szerint (https://www.nav.gov.hu/nav/ado/afa080101_hatalyos/lizing_080728.html)

azok a lízingügyletek tartoznak az operatív lízingek közé, amelyek nem minősülnek pénzügyi lízingnek.

Az operatív lízinget az áfatörvény alapján bérletnek tekinti, és azt mondja, hogy esetükben nincs olyan pénzügyi jellegű ügylet, amely adómentességet élvezne, ezért az egész operatív lízinget, valamennyi szolgáltatásával áfakötelesnek minősíti – ha a bérbeaadás is áfaköteles lenne. Tehát egyetlen, adóköteles szolgáltatásnyújtásról van szó.

Ezzel szemben a pénzügyi lízingnél két ügylet valósul meg:

  • adómentes pénzügyi szolgáltatás – ellenértéke a kamat
  • adóköteles ügylet, amely zárt végű lízingnél termékértékesítés, nyílt végűnél szolgáltatásnyújtás.