A munkaköri leírás tartalmazza, hogy milyen feladatokat kell külön utasítás nélkül is elvégeznie a munkavállalónak. Nemcsak a tisztán látás miatt fontos, hogy minél hamarabb tisztázzák a felek ezeket a feladatokat, hanem azért is, hogy egy jogvita estén, vagy a munkaviszony megszüntetése esetén tudjanak mihez nyúlni.

Munkaköri leírás szerepe

A dolgozó csak azoknak a feladatoknak az elvégzésére utasítható, amelyek szerepelnek a munkaköri leírásban. A munkaköri leírás nem lépheti át a szerződésben rögzített munkakör kereteit.

A munkaviszony kezdetétől számított 15 napon belül kell átadni a munkaköri leírást a dolgozó részére.

„Feladatok, amelyekre a munkáltató utasítja…”

A munkaköri leírások gyakori mondata, hogy a dolgozó „köteles ellátni minden olyan feladatot, amelyre a munkáltató utasítja”.  Természetesen az egyéb feladatok csak olyanok lehetnek, amelyek nyilvánvalóan részei a munkakörnek. Ha más jellegű feladatról van szó, akkor az jogszerűen megtagadható. Például egy titkárnőnek nem adható ki feladatként a takarítás. Azonban a munkakörhöz kapcsolódó egyéb feladatokat el kell látnia, amennyiben azok szükségessége felmerül, vagy arra kifejezett utasítást kap a felettesétől.

Miért ne a munkaszerződésben írjunk a feladatokról?

Adótanácsadó tippünk: a munkaszerződésben azért nem érdemes a feladatokat rögzíteni, mert amennyiben azokat a munkáltató változtatni szeretné, mindenképp a dolgozó hozzájárulásával teheti csak meg. Célszerű tehát egy külön dokumentumot írni – ez a munkaköri leírás -, amelynek egyoldalúan is jogosult a módosítására a munkáltató.

A bírósági gyakorlat alapján az azonos jellegű munkaköri feladatoknak a munkaköri leírásba történő bevételére egyoldalúan jogosult a munkáltató.  Ehhez tehát nem szükséges hozzá a közös megegyezés.

Egyéb előírások a munkaköri leírásban

A munkaköri leírás nemcsak feladatokat tartalmaz, hanem előírásokat a dolgozó jogkörére, a szervezeti hierarchiában betöltött helyére, a szakmai kompetenciára, a munkakör ellátásának feltételeire vonatkozóan. Ezek azonban szigorúan véve teljesen feleslegesek, hisz a Munka Törvénykönyve csak a feladatok felsorolását, leírását várja el a munkáltatótól a munkaköri leírásban. Másik oldalról azonban a munkáltatótól elvárják, hogy megadjon minden tájékoztatást a munkavégzéshez. Elvárás az is, hogy meghatározza pontosan az alkalmazott részére, hogy hatásköre, felelőssége meddig terjed a munkavégzés során.

Munkakör módosítása

Amennyiben változik a végzendő munkák jellege és az már nem felel meg a munkaszerződéses tevékenységnek, akkor sor kerülhet a munkakör módosítására. Ha munka jellege és a munkafeladatok nem változnak, csak a dolgozó más szervezeti alárendeltség alá kerül, akkor az nem jelent munkaszerződés-változást.

Ha a munkaköri leírást a munkaszerződést nem érintően módosítják, akkor nincs szó munkaszerződés – módosításról. Amennyiben az egyes munkakörökhöz tartozó lényeges tevékenység tiltásra kerül a dolgozónál, akkor az már munkaszerződés – módosítást igényel.