A felmondási idő a munkaviszony része. Tartama alatt kiadható szabadság, vagy akár azonnali hatályú felmondással is élhetnek a felek. Célja, hogy a munkavállaló átadhassa a folyamatban lévő ügyeit az utódjának, a felmentési idő tartama alatt pedig új munkahelyet találhasson.
Hogyan kell számolni?
A felmondás közlését követő napon indul a felmondási idő. Hosszát naptári napokban kell megállapítani, amelyekbe a hétvége, ünnepnap is beleszámít. Ha a dolgozó mond fel, akkor hossza 30 nap, kivéve, ha a munkaszerződés vagy kollektív szerződés ennél hosszabb időt határoz meg. Ha a munkáltató mond fel, akkor a 30 nap hosszabbodik a munkaviszonyban töltött idő arányában.
Vannak esetek, amikor a közlést követő napon mégsem indul el a felmondási idő:
- betegség miatti keresőképtelenség
- beteg gyermek ápolása miatti keresőképtelenség
- hozzátartozó otthon gondozása miatt kapott fizetés nélküli szabadság.
A felmondási időszak ilyenkor csak a fenti időszakok letelte után indulhat.
Mivel időtartamról van szó, nem pedig határidőhöz kötött időszakról, ezért ha hétvégén jár le, nem hosszabbodik meg a következő munkanapig.
Keresőképtelenség bejelentése
Ha a keresőképtelenséget a felmondás közlését követő napon jelenti be a dolgozó, annak nincs halasztó hatálya, tehát a felmondási idő elindul. Érdekesség, hogy amennyiben a felmondás bejelentésével egyező napon, néhány óra múlva jelenti be a keresőképtelenséget a dolgozó, akkor nem indul el másnap a felmondási idő, azonban a munkáltató jelezheti a NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) felé a keresőképtelenség felülvizsgálatát.
A munkavállaló felmondása esetén a keresőképtelenség ideje is beszámít a felmondási időbe, nem hosszabbodik meg a tartama annak idejével.
Szabadság kiadása a felmondási idő alatt
A szabadság olyan időszakra adható ki, amikor munkavégzési kötelezettség terheli a munkavállalót. A felmondási időszak azon szakaszára, amikor már nem terheli munkavégzési kötelezettség a dolgozót, vagyis a felmentési időre nem adható ki szabadság.
Azonnali hatályú felmondás
A felmondási időszak alatti is előállhat az, hogy valamely fél megsérti a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét, vagy olyan magatartást tanúsít, amely lehetetlenné teszi a munkaviszony folytatását. Ekkor azonnali hatályú felmondás alkalmazható a felmondási idő alatt is.
Feladatok átadása a felmondási idő alatt
A felmondási időben a dolgozónak át kell adnia a megkezdett feladatokat, iratokat, ügyeket másik munkavállaló részére. Megfelelően tájékoztatnia kell a határidőkről, egyéb minden lényeges körülményről utódját. Ennek elmulasztása esetén a munkáltató kérheti a jogellenes munkaviszony megszüntetés kimondását, amely alapján nem kell kifizetnie a felmondási időre szóló távolléti díjat, és a kára megtérítése is kérhető. A munkavállalótól alaphelyzetben nem várható el, hogy az átadott ügyek vitelére betanítsa utódját, de a munkáltató utasíthatja erre.