Az Országgyűléshez október 13 –án benyújtott adócsomagban a magán pálinkafőzés adózásán változtató javaslatot is találhatunk.

Regisztráció

A magán pálinkafőzést lehetővé tévő desztilláló berendezéseket a települési önkormányzatnál regisztráltatni kell, erre már 2015. januárjától kötelesek a tulajdonosok. Egy-egy berendezés akár több magánszemély tulajdonában is lehet. Az önkormányzati adóhatóságok feladata a nyilvántartás vezetése.

Adójegy

Amennyiben magán pálinkafőzéssel szeretne foglalkozni a desztilláló berendezés tulajdonosa, úgy adójegyet kell kiváltania a vámhatóságnál. 1 liter 42%-os pálinka előállításához 700 forintba kerül a zárjegy, és évente maximum 86 db-ot válthat ki egy magánszemély. Az első alkalommal minimum 5 zárjegyet kell kiváltani. Évi 50 liter, saját háztartásban felhasznált pálinka főzéséért most 1000 forint átalányt kell fizetni, ezen kívül más adózási kötelezettség nincs.

Az adójegyből beszedett bevétel a központi költségvetésé lesz.

Szankciók

Azokat a magánszemélyeket, akik a magán pálinkafőzést regisztráció nélkül és adójegy vásárlása nélkül folytatják, első alkalommal figyelmezteti az önkormányzat és 15 napon belül pótolniuk kell a mulasztást. Ha továbbra is szabályt sért a magánszemély, akár 200 ezer forintos bírságot is kaphat.

A jogszabályt sértő értékesítések ügyében az állami vámhatóság fog eljárni.

Az előző változás: 2015. januárjában

Az idei év elején már szigorítottak a magán pálinka főzés adózásán, ugyanis ekkor megszüntették az első 50 literre érvényes nulla forintos adómértéket. A bérfőzés keretében előállított párlatra 835 ft-os literenkénti adót vetettek ki, 50%-os alkoholtartalmú pálinkára vonatkoztatva. 50 liter fölött 1667 forint az adózás mértéke.

 

Egy korábbi, 2013. szeptemberben megjelent bejegyzésünkben írtuk:

2010 őszén lépett életbe az a rendelkezés, miszerint adómentesen is lehet saját felhasználásra otthon pálinkát főzni, vagy bérfőzésben főzetni. A jogalkotók ezzel megengedik a kerttel rendelkező magánszemélyeknek, hogy az ott termő gyümölcsökből szabadon készíthessenek párlatot.

A pálinkafőzés korlátai

A házi főzéssel készített pálinka mennyiségét 50 liter 86%-os párlatban maximalizálták. Egy családon belül maximum 200 liter tiszta szesz főzhető le, ebből az első 50 litert nem terheli jövedéki adó, a többi után a kereskedelmi főzdék által is fizetendő adót kell befizetni.

Magánfőzőnek nevezzük azt a személyt, aki saját tulajdonú gyümölcsből saját tulajdonú eszközzel állítja elő a párlatot. A magánfőzés pedig évente maximum 2 hektoliter tiszta szesz lehet, amelyet egy maximum 100 literes desztillálóberendezésen állított elő. Ennek a desztillálóberendezésnek a meglétét nem kell a vámhatósághoz bejelenteni. Pálinkának azt a főzetet nevezik, amely 100 %-ban gyümölcspárlat, nem finomszesz és nem aroma felhasználásával készülnek, és legalább 37,5 %-os alkoholfokkal rendelkeznek. (kereskedelmi forgalomba egyébként csak a 37,5 és 55% közötti pálinkák kerülhetnek).

Ha a magánfőző kistermelő és megfizeti a jövedéki adót, akkor értékesítheti is a házipálinkát. Az értékesítést saját gazdasági helyén vendéglátás vagy falusi szálláshely-szolgáltatás keretében értékesítheti, 2 literes palackban, pálinkazárjeggyel ellátva, adó megfizetése mellett.

A magánfőzést be kell jelenteni, a nyomtatvány a NAV-nál ingyenesen elérhető. A nyomtatványon nyilatkozni kell arról, hogy saját háztartásban történő fogyasztásra készül a pálinka, illetve amennyiben értékesítésre, úgy megfelel a szabályozásnak. Nyilatkozni kell arról is, hogy az adott évben a háztartásban más személy nem állított elő bérfőzésben párlatot, illetve hogy pálinkaversenyen nem fog indulni.

Ha a saját fogyasztásra készülő pálinka az 50 litert meghaladja, akkor az adókötelezettség keletkezése előtt 5 nappal az adó alapjáról, összegéről, az értékesítendő mennyiséghez igényelt zárjegyekről nyilatkozni kell. Ilyen esetben ez a nyilatkozat adóbevallás is egyben, az adó megfizetése után a NAV kiállít egy származási igazolványt a megadott mennyiségre.

A magánfőzésű pálinka adójának alapja a termék 20 °C-on mért tisztaszesz mennyisége hektoliterben. Az adó mértéke 333 385 Ft/ hektoliter. (1 hektoliter = 100 liter).

Az adót a vámszerv hivatalos helyén készpénzzel, vagy számlára történő készpénzbefizetéssel vagy átutalással lehet megfizetni.

Valótlan nyilatkozat esetén 20 000 – 200 000 Ft jövedéki bírságot szabhatnak ki. Ha nem a szabályoknak megfelelően értékesítik a pálinkát, akkor a jövedéki bírság alapja az adó alól kivont termék, a bírság a hatályos adómérték kétszerese, de minimum 30 000 Ft.