A szülési vagy fizetés nélküli szabadság ideje alatt a biztosítási jogviszony akkor nem szünetel, ha a magánszemély csecsemőgondozási díjat, gyermekgondozási díjat, vagy gyermekgondozást segítő ellátást kap. A Munka törvénykönyve alapján a dolgozó a gyermek gondozása céljából 24 hét szülési szabadságot kap, illetve a gyermek 3. életévéig fizetés nélküli szabadságot.

Biztosítási jogviszony ápolási szabadság alatt

Ha beteg a kisgyermek, és ápolás miatt fizetés nélküli szabadságra megy a munkavállaló, akkor szintén a fenti szabály érvényes. Mindezzel azért érdemes tisztában lenni, mert ha szünetelne a dolgozó biztosítási jogviszonya, akkor napi 237 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot kellene fizetnie.

Felmondási tilalom

A munkáltatóra vonatkozó szabály, hogy szülési szabadságon illetve gyermek gondozása miatti fizetés nélküli szabadságon lévő dolgozó munkaviszonyát felmondással nem lehet megszüntetni. Az első 6 hónap munkában töltött időnek minősül.

Visszatérés a munka világába

A gyermek születését követően akár már pár nappal is újra munkába állhat a szülő. Ennek nem akadálya, hogy gyedet vagy gyest kap éppen. Azt azonban tudni kell, hogy

  • a gyermek megszületését követő 168. naptól lehet csak gyed mellett dolgozni,
  • valamint a gyesre jogosult dolgozó a gyermek féléves korától dolgozhat csak.

A munkaviszonyba beálló szülőnek biztosítási jogviszonya lesz, biztosítottnak minősül. Béréből levonják a 15% SZJA-előleget, és valamennyi járulékot.

A dolgozó az SZJA-ból illetve az egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékából családi adó- és járulékkedvezményben részesül.

Szoptatási munkaidő-kedvezmény

A kisgyermekes anya a szoptatási idő alatt munkaidő-kedvezményt kap. A szoptatás első 6 hónapjában naponta kétszer 1 órára mentesül a munkavégzés alól, ezen időre távolléti díjat kap. Ikergyermeknél ez napi kétszer 2 óra. A 9. hónap végéig napi 1 órára, illetve ikergyermeknél 2 órára csökken ez az idő. Ez az idő munkában töltött időnek számít.

Részmunkaidő a dolgozó kérésére

Ha a dolgozó kéri, akkor a teljes napi munkaidejének felére, részmunkaidőre kell módosítani a munkaidejét. Ezt a gyermek 3 éves koráig lehet kérni, 3 vagy több gyermek esetén a gyermek 5 éves koráig.

További kedvezmények:

A gyermek 3 éves koráig csak a dolgozó hozzájárulásával osztható be egyenlőtlen munkaidő-beosztásba és a heti pihenőnapok sem oszthatók be egyenlőtlenül. Adótanácsadó figyelmeztetésünk: nem rendelhető el a dolgozó részére készenlét, rendkívüli munkaidő, éjszakai munka!

A szokásostól eltérő más helyen történő munkavégzésnél az évi 44 munkanapot vagy a 352 órát nem haladhatja meg a foglalkoztatás. Ilyenkor minimum a munkaszerződés szerinti alapbér illeti meg a dolgozót, vagy az adott munkakörre előírt alapbér. A gyermek 3 éves koráig csak a dolgozó hozzájárulásával végezhet más helységben munkát.