Az év közben elfogadott változtatások lényegesen csökkentik a cafeteria lehetőségek körét. Dolgozóknak és munkáltatóknak is érdemes körülnézniük, hogyan pótolhatják a kieső elemeket, milyen juttatási lehetőségeket érdemes még bevonni a cég életébe.

Átalakításra vár a céges cafeteria rendszer

Közeledik az év vége, ilyenkor már sok helyen a jövő évi tervek összeállítása kapja a főszerepet. A jogszabályi környezet változásaihoz való alkalmazkodás miatt a cafeteria rendszert is érdemes átgondolni a cégek vezetőinek, HR munkatársainak. A jövő évtől több kedvezményes adózású juttatás megszüntetésre, kivezetésre kerül, ezért át kell gondolni, milyen stratégiával tudnak a cégek talpon maradni a dolgozók megtartásáért folytatott versenyben.

Változnak a közterhek

Az adómentesen vagy kedvező adózással adható juttatások jelentős részét megszüntetik 2019-től, szinte az összes eddig kedvelt juttatási elemet érinti a változás. Amennyiben mégis adja a vállalkozás, azt a bérekkel megegyező közterhekkel teheti. Vagyis az eddig 0%, 34,5% vagy 40,71% mértékű közterhek helyett 81,95%- os többletköltséggel kell számolniuk a vállalkozásoknak.

Eltörölt adómentes cafeteria elemek

Mely elemek kerülnek eltörlésre az adómentes kategóriából?

  • lakáscélú munkáltatói támogatás
  • mobilitási célú lakhatási támogatás
  • diákhitel törlesztés támogatása
  • kockázati biztosítás díjának munkáltató általi megfizetésének lehetősége

 A 100 ezer forint pénzjuttatás lehetőségét szintén kivették a béren kívüli juttatások közül.

Az egyes meghatározott juttatások köréből kikerült a

  • helyi utazási bérlet
  • egészségpénztári és nyugdíjpénztári hozzájárulás lehetősége
  • iskolakezdési támogatás
  • munkahelyi étkeztetés és

az eddigi 3 helyett évente maximum 1 alkalommal lehet a minimálbér 10%-át meg nem haladó értékű kisértékű ajándékot adni.

Milyen elemekben érdemes gondolkozni a cafeterián túl?

Az eddig kedvelt juttatások köre jelentősen szűkül, de a jogszabályok biztosítanak még lehetőséget egyes olyan eddig kevésbé használt lehetőségekre, amelyeket érdemes felfedezni. Ezen lehetőségekkel lehet a jövő évre vonatkozóan olyan új juttatási rendszert kialakítani, amellyel elégedettek lehetnek a dolgozók és a munkáltatók is. Érdemes az igények felméréséhez igénybe venni külső HR szakembert és adótanácsadót is. Például munkavállalói értékpapír-juttatási program vagy munkavállalói részvényprogram, vagy az önsegélyező és egészségpénztárak által adható célzott szolgáltatások munkáltatói finanszírozása.