Önálló tevékenység folytatásakor a veszteségelhatárolás lehetősége az egyéni vállalkozót és a mezőgazdasági őstermelőt illeti meg az szja-trv alapján. Egyéb esetekben elhatárolt veszteség nem vehető figyelembe, csak a tárgyévi bevétel erejéig számolhatunk a tárgyévben felmerült és elismert kiadásokkal.
Elhatárolt veszteség öt évig számolható el
Az egyéni vállalkozó és az őstermelő a következő 5 adóév egyéni vállalkozói vagy őstermelői tevékenységéből származó jövedelemmel szemben számolhatja el az elhatárolt veszteséget. Ha az 5 év letelte előtt megszünteti tevékenységét, akkor ott megszűnik az elszámolhatóság is.
Speciális szabályok a mezőgazdasági tevékenységnél
A mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó és őstermelő speciális szabályok szerint az előző két év jövedelmével szemben is elszámolhatja a veszteség összegét. Ahhoz, hogy továbbvigyék a veszteséget, nem kell engedélyt kérni a NAV-tól. A korábbi évek elhatárolt veszteségét a tárgyévi jövedelem 50%-áig vehetik figyelembe az adózók.
Amennyiben a megelőző két év jövedelmével szemben szeretné érvényesíteni az arra jogosult adózó a veszteséget, akkor az egyes évekre a veszteség 30%-a számolható el, a fennmaradó résznél a későbbi évek jövedelmét lehet figyelembe venni, az 50%-os korláttal. Az elhatárolt veszteség elszámolásakor a keletkezés sorrendje szerint kell haladni.
Fontos a mezőgazdasági tevékenység aránya
Előfordulhat, hogy az egyéni vállalkozónak a mezőgazdasági tevékenységből származó jövedelmén kívül más tevékenységből is származik jövedelme. Ekkor az összes egyéni vállalkozói jövedelméből csak a mezőgazdasági tevékenység arányában meghatározott részre alkalmazható a veszteség visszamenőleges elszámolása. A mezőgazdasági tevékenység arányának meghatározásakor az ebből származó bevétel és az összes bevétel arányát kell alapul venni.
Az őstermelők családi gazdasági tagként folytatott tevékenységénél az e tevékenység megkezdésének adóévét megelőzően elhatárolt veszteséget a mezőgazdasági őstermelő egyénileg számolja el, a családi őstermelői tevékenységből származó, rá jutó jövedelmével szemben.
2014-ig keletkezett elhatárolt veszteség elszámolása
A 2014-es év utolsó napjáig keletkezett, de még nem érvényesített elhatárolt veszteséget a 2014. december 31-én érvényes rendelkezések szerint lehet leírni. Az elhatárolt veszteséget legkésőbb a 2025-ös adóévben lehet érvényesíteni.
Ha az adózó nem számolta el még a 2014-es veszteséget, és 2017-ben is veszteséges volt, akkor a 2017. évi veszteség összege nem számolható el 2023-ra, mert az 5 év eltelt. Például a 2024. évi jövedelemmel szemben csak a 2019. évi vagy később keletkezett veszteség számolható el, amennyiben nincs már 2015. év előtti veszteség.
Elhatárolt veszteség átalányadózó és katás egyéni vállalkozónál
Átalányadózó vagy katás egyéni vállalkozónál az átalányadózás vagy kata adózás ideje alatt nyilvántartott veszteség összegéből évi 20-20%-ot elszámoltnak kell tekinteni. Ez a szabály a jövedelmét átalányban megállapító őstermelőre is vonatkozik.
Ellenőrzéssel lezárt időszak után keletkezett veszteség
Amennyiben már ellenőrzéssel lezárt időszakra vonatkozik a veszteség elhatárolása visszamenőlegesen, a NAV-nál lehet eljárást kezdeményezni és egy eljárás keretében lehet érvényesíteni a visszamenőleges elszámolást. A veszteségelhatárolás mértékét, az adó alapját, a fizetendő adó összegét a NAV határozatban állapítja meg.