Az egyéni vállalkozó lehetőségei az elérhető ellátás szempontjából elsősorban az adózási forma megválasztásától függnek. Esetükben kevésbé kiszámítható a jövedelem és így annak adózása, mint egy munkaviszonyban álló munkavállaló esetében. Így a gyermekvállalás előtt nehezebb dolga van, amikor szeretné megtervezni várható pénzbeli ellátásait.Érdemes terveznie, előre látónak lennie.Át kell tekinteni, hogy a legjobb adózási formát választotta-e, mi annak a számítási időszaka, milyen költséghányadot alkalmaz, hogyan számítódik a jövedelme.

Egyéni vállalkozó lehetőségei, katás adózással

A havi 50 ezer forintos tételes kata megfizetése bruttó 108 ezer forint ellátási alapot eredményez. Ez egy 108 ezer forintos átlagbérrel egyenértékű. Csednél ezt tekinthetjük a bruttó csednek a 30 napos hónapban, ez nettó 91 800 ft, ha nincs adókedvezménye a kismamának. A gyed bruttó 75 600 ft lenne, ami a 169. naptól jár a gyermek két éves koráig. Ezek az összegek bizony rendkívül alacsonyak, de az adózási forma váltás előtt érdemes a könyvelőt megkérdezni, hogy a vállalkozás elbírná-e az új adózást, vagy az sokkal több költséget eredményezne. Nem mindegy, hogy mikorra időzíti a váltás a kismama, ugyanis ha a szülés előtti utolsó hónapokban szünteti meg a katás vállalkozást, majd indít egy újat átalányadózással, akkor a minimálbér lesz az alap, ami az idei évben 266 800 ft.

Megoldás lehet akár a vállalkozás megszüntetése és egy munkaviszony létrehozása, vagy egy megbízási jogviszonyos szerződés megkötése.

Átalányadózó egyéni vállalkozó lehetőségei

Tegyük fel, hogy a gyermek júliusban érkezik, ekkor a csed is júliusban indul. Nem kell figyelembe venni a május, június, július hónapokat. Az április 30 előtti 180 nap átlaga a csed alapja. Hiába volt az év első hónapjaiban akár milliós jövedelme a kismamának, mivel adómentes a jövedelmének az éves minimálbér felét meg nem haladó része, ezért tb-járulékot is csak a minimálbér/garantált bérminimum után fizetett. Hiába volt a magas jövedelem, az átlagjövedelme valószínűleg a reméltnél alacsonyabb lesz.

A költséghányad jelentősége

Nem mindegy, hogy milyen költséghányaddal adózik az egyéni vállalkozó. Fontos, hogy a csed, gyed alapjának számításakor a jövedelmet veszik figyelembe és nem a bevételt. Ha a 80 %-os költséghányaddal adózik, akkor a jövedelem csak a bevétel 20%-a lesz, és még az adómentes keret is figyelembe veendő.

Normál adózás

Normál adózásnál sem jobb a helyzet. Minél több költséget mutat fel egy vállalkozó, annál alacsonyabb a tb járulékalap, annyival kevesebb adót, járulékot kell befizetni. Magas ellátás reményében kevesebb költséget kell elszámolni, ez azonban nem mindig éri meg a vállalkozónak.

Egyéni vállalkozó lehetőségei a magasabb ellátás érdekében

Az egyéni vállalkozónak tehát érdemes a munkaviszonyhoz képest megtakarított adókból megtakarítást képezni, ezzel ellensúlyozni az alacsonyabb csedet. Ha a vállalkozásra nincs mindenképp szükség, akkor el lehet gondolkozni annak megszüntetésén, és munkaviszonyt létesíteni.

A kiindulási alap lehet a minimálbér kétszerese is, mert itt nincs szükség a 180 vagy a 120 napos bérezett időszakra sem.

Gyed mellett lehet munkát végezni, korlátlanul, ezért sokan inkább csak a csed időszakára járó összeget veszik figyelembe, mert a gyed alatt már inkább dolgoznak.

Megoldás lehet az is, hogy az apa veszi igénybe a gyedet, aki akár korlátlanul dolgozhat is ezalatt, míg a maximum gyedet kaphatja a család.