Az idegenforgalmi adó (ifa) fizetéséről az 1990. évi C törvény a helyi adókról rendelkezik. Az önkormányzatok számára lehetőséget biztosít, hogy a területükön éjszakai szálláson tartózkodó magánszemélyek után adót szedjen. Az ilyen adózás életbe léptetéséhez helyi rendelet szükséges.

Kinek kell idegenforgalmi adót fizetnie?

Azt a magánszemélyt terheli az adó fizetési kötelezettség, aki nem állandó lakos az önkormányzat területén, és legalább egy vendégéjszakát eltölt ott. A vendégéjszaka maximum 24 óra, de mindenképp éjszakát is magában kell foglalnia.

Mi az idegenforgalmi adó alapja?

Az adó alapja a megkezdett vendégéjszakák száma.  Az adó összegének felső határa éjszakánként került meghatározásra 2006-ban. Ekkor volt 300 Ft, azóta az adóévet megelőző második évig eltelt évek fogyasztói árszínvonal változásai szorzatával növelt összege. Az önkormányzat meghatározhatja ezen belül a saját egyedi összegét.

Hogyan kerül megfizetésre az idegenforgalmi adó?

A szállásdíjjal együtt a szállásadónak kerül megfizetésre. Amennyiben ingyenesen kerül átengedésre a szálláshely, az ingatlannal rendelkezni jogosult tulajdonos részére kell megfizetni. A vendégéjszakát töltő magánszemélytől az ott-tartózkodás utolsó napján kell beszedni az adót, és 15 napon belül meg kell fizetni azt az önkormányzat részére. Ha a szállásdíjat külföldi pénznemben fizetik, akkor az idegenforgalmi adó is beszedhető ebben a pénznemben.

Mentesség az idegenforgalmi adó alól

A 18. év alatti magánszemély után nem kell az adót megfizetni. Ezen kívül vannak még mentességet biztosító körülmények, például:

  • gyógyintézetben, fekvőbeteg szakellátásban részesülő vagy szociális intézményben ellátott magánszemélynek
  • egyházi épületben éjszakázó egyházi személynek
  • az üdülő tulajdonosának, vagy használati joggal rendelkezőjének és hozzátartozóinak
  • közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény tanulójának, hallgatójának, ha szakképzés keretein belül tartózkodik a vendégéjszakán

A közeli hozzátartozó, hozzátartozó definícióját a Ptk. adja meg.

Nem kell fizetni ifát akkor sem, ha a magánszemély egy, az adott településen székhellyel, vagy telephellyel rendelkező vállalkozóként vagy ilyen vállalkozás alkalmazottjaként lakást bérel, vagy más szálláshelyet (pl. munkásszállás, panzió) vesz igénybe.

Összegzés

Összegezve ez azt jelenti, hogy az idegenforgalmi adó fizetése nem csak az üzletszerűen működtetett szálláshelyek vendégeit terheli, hanem más ingatlanban éjszakára vendégül látott személyekre is vonatkozik, még akkor is, ha ellenértéket nem kér a vendégtől. Például vendégül látjuk más városbeli barátunkat éjszakára…