Az egyszerűsített foglalkoztatásról egy külön fejezet foglalkozik a Munka Törvénykönyvében, ide tartozik az alkalmi munka, idénymunka. Érdemes az aktuális szabályokat áttekinteni annak, aki így alkalmaz munkavállalókat, mert a munkaügyi felügyeletnél az idei nyár egyik célvizsgálati területe az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó szabályok betartatása.

Nincs munkaszerződés, csak bejelentés

Az idénymunka, alkalmi munka előtt fontos a bejelentés, ugyanis itt nem kötünk munkaszerződést. A munkaviszony megkezdése előtt kell a bejelentésről gondoskodni. Történhet telefonon vagy ügyfélkapun keresztül.

Miben tér el az idénymunka az általános munkaviszonytól?

Az idénymunkára az általános munkajogi szabályok alkalmazandók alaphelyzetben.

A kivételeket az Mt. felsorolja, mint pl.

  • vétkes kötelezettségszegésnél nem alkalmazható a munkavállalóra hátrányos jogkövetkezmény
  • a munkaviszony végén nem köteles kiadni az egyébként előírt igazolásokat a munkáltató
  • nincs határidőhöz kötve a munkaidő-beosztás előzetes közlése
  • nincsenek korlátai a vasárnapi, munkaszüneti napi munkabeosztásnak
  • a szabadság kiadására vonatkozó rendelkezések nem alkalmazandóak
  • nincs betegszabadság, szülési és fizetés nélküli szabadság
  • nem korlátozzák az ismételt határozott idejű munkaviszonyt
  • munkaidőkeret nélkül is lehet egyenlőtlen munkaidő-beosztást alkalmazni
  • nem köteles a munkáltató a munkavállaló kérésére részmunkaidőben foglalkoztatni a 3 évesnél fiatalabb gyermeket gondozó munkavállalót

Alapbérként legalább a minimálbér 85%-át, illetve a garantált bérminimum 87%-át kell fizetni.

Az adózás

A munkáltató kedvezményes közterhet fizet, ez a szabály a munkaerőpiac kifehérítését szolgálja. Mezőgazdasági vagy turisztikai idénymunkánál a közteher naptári naponként, dolgozónként 500 Ft, alkalmai munkánál a munkaviszony minden napjára 1000 Ft. A közterheket naponta kell elszámolni és befizetni.

Társadalombiztosítási járulék, szakképzési hozzájárulás, EHO és rehabilitációs hozzájárulás nem terheli a munkáltatót. Nincs az SZJA-trv-ben előírt adóelőleg-levonási kötelezettsége sem a munkáltatónak.

Mentesített keretösszeg

A természetes személynek nem kell jövedelmet megállapítania és bevallást benyújtani, ha az idénymunkából származó bevétele nem haladja meg az egyszerűsített foglalkoztatás naptári napjainak száma és az év első napján érvényes kötelező legkisebb minimálbér vagy a garantált bérminimum napibérként meghatározott összegének a szorzatát. Ezt az összeget mentesített keretösszegnek nevezi a jogszabály.

Szabadság

Annak ellenére, hogy a szabadságra vonatkozó szabályokat nem kell alkalmazni, jogosult a a dolgozó szabadságra, és ezt meg is kell váltani a munkaviszony végén. A szabadságmegváltás után közterhet kell fizetni.