A főállású munkaviszony mellett folytatott katás vállalkozás esetén figyelni kell arra, hogy a NAV egyes feltételek teljesülésének hiányában második munkaviszonynak minősítheti a vállalkozást. A cikkben összegyűjtöttük, mire kell figyelni, hogy ez ne történjen meg.

Az, hogy már van egy főállású munkaviszonya valakinek, még nem elég ok arra, hogy egy másik munkaviszony jellegű szerződést katás szerződés alá bújtathasson. Ehhez az is kell, hogy  arra álljanak a katás vállalkozás szabályai, elvárásai. A főállású munkaviszony ugyanis még nem jelenti azt, hogy ne lehetne másik munkaviszonya is a magánszemélynek.

A NAV átmódosíthatja a KATÁS másodállást

Előfordulhat, hogy a NAV-nál kitudódik a jogviszony és munkaviszonyként vélelmezi azt. Az alábbi kritériumok közül legalább 2 pontot kell bizonyítani a magánszemélynek ahhoz, hogy az adóhatóság ne tekintse második munkaviszonynak a katás vállalkozást:

  • a kisadózó személyesen végzi a tevékenységet
  • a naptári év bevételének maximum fele nem a kisadózó vállalkozás tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló trv. szerinti adatszolgáltatásra köteles személytől származik
  • az előzőekben említett adatszolgáltatásra köteles személy nem adhat utasítást a tevékenység végzésének módjára
  • a tevékenység végzés helye a kisadózó magánszemély birtokában áll
  • a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket, anyagokat nem a fenti, adatszolgáltatásra köteles személy adta át a kisadózó rendelkezésére
  • a kisadózó vállalkozás minden kisadózó tagja, és a kisadózó egyéni vállalkozó a teljes naptári évben nem minősül főállású kisadózónak, feltéve, hogy a kisadózó vállalkozás naptári éves bevételének minimum felét olyan személytől kapta, akivel az adott évben nem állt a Katv. 2. § 8. a, vagy g, alpont szerinti jogviszonyban.

Katás vállalkozás dokumentációja

A fentiektől függetlenül akkor minősítheti át az adóhatóság a KATA jogviszonyt munkaviszonnyá, ha nincs megfelelő szerződéssel is dokumentálva. Ez történhet vállalkozási vagy megbízási szerződéssel. Figyelni kell arra is, hogy ne legyen teljesítési folyamat dokumentálása hiányos. A dokumentumok elkészítésénél mindenképp figyelni kell arra, hogy egy KATÁS vállalkozás esetén a megbízási vagy vállalkozási jogviszony esetén nem adhat utasítást a megrendelő a munkavégzés módjára. Ez a jogviszony ugyanis mellérendeltségi jogviszony. A teljesítés jellegétől függően érdemes az ajánlatot, az árazást, a teljesítést, a teljesítés elfogadását is rögzíteni, dokumentálni. A dokumentálást nem kell feltétlenül papíralapon végezni, lehet e-mail formában is.