Mikor érdemes élni a megállapodás jogintézményével a magasabb nyugdíj érdekében? Ha valaki nem szerzi meg a szükséges jogviszonyt, vagy kevés az a kereset, amely alapján számolják később majd a nyugdíját, érdemes megismerkednie a megállapodás jogintézményével.A cikkben most megmutatjuk, mikor érdemes ezt igénybe venni, és hogyan szolgálhatja a magasabb nyugdíj elérését?

Nyugdíjjogosultság

A nyugdíjjogosultságot bizonyos szolgálati idő megszerzése révén lehet elérni. A nyugdíj összege függ a szolgálati időtől és a keresettől, amely után nyugdíjjárulékot fizettek. A megállapodás jogintézményével vagy szolgálati idő szüneteltetésekor vagy kieső kereset pótlása esetén érdemes élni.

Megállapodás megkötése

Legkorábban attól a hónaptól köthető, amely hónapban kezdeményezték a megállapodás megkötését. Ha megkötötték, havonta kell fizetni a nyugdíjjárulékot, az adott hót követő hó 12. napjáig. A nyugdíjjárulék 34%. Felhívjuk a figyelmet, hogy amennyiben nem fizetik meg határidőre a járulékot, a megállapodás automatikusan megszűnik. A fizetendő járulék alapja egy tetszőleges összeg, amelyet a természetes személy megjelöl, de ez nem lehet kevesebb a minimálbérnél. Ez év januárja óta nincs maximuma az összegnek, mert eltörölték az egyéni nyugdíjjárulék alapjának felső határát. Érdemes magasabb összeget jelölni a járulék alapjául, mert annál magasabb lehet a nyugdíj összege, de azért érdemes tudni azt is, hogy jelenleg a nyugdíj számításának alapjaként az 1988. január 1-től a nyugdíjazásig elért, minden járulék-köteles keresetet be kell venni, tehát arányaiban lehet, hogy keveset számít csak a megállapodás idejére vállalt járulék-alap.

Nem lehet külön-külön megállapodást kötni szolgálati időre és nyugdíjalap kiszámításához szükséges átlagkereset megszerzésére is.

Ki köthet megállapodást?

  • belföldi
  • nagykorú
  • természetes személy
  • nem saját jogú nyugdíjas
  • nem áll biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban vagy szünetel a biztosítása.

(Saját jogú nyugdíjas az, aki öregségi nyugdíjas.)

A természetese személy lakóhelye szerinti megyei/fővárosi kormányhivatal illetékes a megállapodás megkötésében. Személyesen vagy írásban lehet kezdeményezni a megállapodás megkötését. Érdemes tudni, hogy más személy (akár jogi személy) is megkötheti a megállapodást a kedvezményezett személy javára.

Két kiemelt eset, amikor érdemes a megállapodással élni:

  1. 1998-ban nem kaptak gyest az anyukák arra az időre, amikor a gyermek gondozása címén fizetés nélküli szabadságot vettek igénybe, ha egy bizonyos összeget meghaladott a család egy főre eső jövedelme. A megállapodással pótolni tudják ezt az időszakot, a járulék alapja az aktuálisan érvényes gyes, amelyre 10% járulékot kell fizetni.
  2. A felsőfokú nappali képzésben eltöltött idő 1998. óta nem számít bele a szolgálati időbe, csak megállapodással lehet ezt az időt elismertetni. A járulék alapja a az aktuálisan érvényes minimálbér, mértéke 34%.
  3. Maximum 5 év elismertetéséhez lehet kötni megállapodást, ha az a 20 év szolgálati időhöz vagy 15 év szolgálati időhöz – öregségi résznyugdíj esetére – szükséges, szintén a minimálbér után fizetett 34%-os járulékkal.