A munkaidőkeret alkalmazásáról a vállalkozás szabadon dönthet. Célja, hogy időt és pénzt takaríthasson meg a gazdálkodó, miközben a működéséhez, termelése sajátosságaihoz igazítja a munkavégzést.

Lényege, hogy a munkaidő a munkaidőkereten belül egyenlőtlenül kerül beosztásra. A dolgozónak a napi munkaidőt nem az egyes munkanapokon, hanem egy hosszabb időegységen belül (a munkaidőkereten belül) kell ledolgoznia. A munkaidőkereten belül akár napi 12 órára is beosztható a dolgozó.

Munkaidő és munkaidőkeret

A munkaidő nem a munkavégzésre előírt idő kezdetétől számolódik, hanem az előkészítő tevékenység megkezdésétől, valamint a befejező tevékenységgel ér véget. A napi munkaidő és a beosztás szerinti napi munkaidő fogalma nem ugyanaz. A beosztás szerinti napi munkaidő az adott munkanapra elrendelt rendes munkaidőt jelenti.

Főszabályként hétfőtől péntekig oszthatja be a munkáltató a munkaidőt. Ez az általános munkarend alapja. A munkarend szerinti munkanapokra eső ünnepeken mentesül a dolgozó a rendelkezésre állás és a munkavégzés kötelezettsége alól. Az ettől eltérő beosztásnál vagy a munkaidő kerül egyenlőtlenül beosztásra, vagy a heti pihenőnapok kerülnek máshová. Erre az egyenlőtlen munkaidő-beosztásra kell a munkaidőkeretet alkalmazni.

Munkaidőkeret meghatározása

Általában konkrét naptári napokban határozzák meg a munkaidőkeretet, de nem kell, hogy egybeessen egy adott naptári időszakkal, pl. egy hónappal vagy egy héttel, kezdődhet a hó közepén is például. Meghatározható általánosságban „egyhavi munkaidőkeretként” is, ez azt jelenti, hogy minden hónap első és utolsó napja fogja közre a kereteket.

Fontos, hogy meghatározásakor figyelni kell a napi munkaidő mértékére, a munkaidőkeret tartamára, és arra, hogy az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti napot figyelmen kívül kell hagyni.

Munkaidőkeret hossza

A munkaidőkeret alapesetben maximum 4 hónap/16 hét lehet. A megszakítás nélküli, a többműszakos és az idényjellegű tevékenységeknél, a készenléti jellegű és a polgári repülésben hajózó, légiutas-kísérő dolgozóknál akár 6 hónap/26 hét is lehet a munkaidőkeret.

Kollektív szerződéssel 12 hónap/52 hét tartamú keret is kijelölhető, de csak indokolt esetben.

Fiatal munkavállalóknál maximum 1 heti lehet a munkaidőkeret.

A dolgozót írásban kell tájékoztatni a munkaidőkeretről.

Hogyan alakul a dolgozó munkaideje?

A dolgozó beosztás szerinti napi munkaideje nem lehet 4 óránál kevesebb, és 12 óránál több, a heti munkaidő maximum 48 óra lehet. Készenléti jellegű munkakörben lehet akár 72 óra is.