A munkaköri alkalmassági vizsgálaton történő részvétel a munkavállaló részéről jelent kötelezettséget, és része annak a követelményrendszernek, miszerint a biztonságos, egészséget nem veszélyeztető munkavégzés lehetőségét biztosítani kell mindenkinek.

Nem mindenkinél azonos a munkaköri alkalmassági vizsgálat

Minden munkavállalóra és minden munkáltatóra vonatkoznak a munkaköri alkalmassági vizsgálat szabályai, ha szervezett munkavégzés keretében történik a foglalkoztatás.  Az orvos feladata, hogy megállapítsa, egy adott munkakörben és munkahelyen végzett tevékenység okoz-e olyan megterhelést, jelent-e olyan igénybevételt, amelynek nem tud megfelelni a dolgozó. A vizsgálat lehet előzetes, időszakos és soron kívüli.

Az előzetes munkaköri alkalmassági vizsgálat

A munkavégzés megkezdése előtt, új belépő dolgozónál mindig sor kerül az előzetes vizsgálatra. Abban az esetben, amikor fizikai munkáról van szó, vagy ha fiatalkorú a dolgozó, szükséges az előzetes vizsgálat, ha megváltozik a munkakör, a munkahely vagy a munkakörülmények. Szellemi foglalkozásúaknál szintén szükséges, ha nagyobb megterhelésnek lesz kitéve egy változás miatt a dolgozó.

Érdekes kérdés a külföldi munkavégzés, ugyanis amennyiben a két hetet meghaladja a kinti munkavégzés, és nehéz vagy közepesen nehéz megterheléssel jár a feladat, vagy a munkakörnyezet nagyobb terhelést jelent, mint itthoni, akkor előzetes munkaköri alkalmassági vizsgálat szükséges a kiutazás előtt. Ha a foglalkozás-egészségügyi szolgáltató tartja csak szükségesnek, szintén el kell végezni a vizsgálatot.

A dolgozó kirendelése esetén az új munkahely orvosának el kell végeznie az előzetes munkaköri alkalmassági vizsgálatot.

Időszakos vizsgálat

18 évesnél fiatalabb, vagy a nyugdíjkorhatárt betöltött dolgozóknál kötelező az időszakos vizsgálat, illetve a fokozott terheléssel, veszéllyel járó munkaköröknél is. Az időszakos vizsgálatot évente kell elvégezni, kivéve az utoljára említett csoportot, ahol évente több alkalommal is előírható.

Soron kívüli vizsgálat

Ha előre nem várt, rendkívüli esemény következik be, akkor soron kívüli alkalmassági vizsgálatot kell tartani. A kiváltó ok bármilyen, mérlegelésre lehetőséget adó esemény lehet, mint például ha járvány tüneteit veszi észre magán egy dolgozó. Indoka lehet egy 30 napot meghaladó keresőképtelenség is, vagy ha fél évig szünetelteti a dolgozó a munkavégzést – nem feltétlenül egészségügyi okból.

Bírság

Adótanácsadó tippünk: amennyiben elmulasztja a munkáltató a kötelezettségének teljesítését, a munkavédelmi hatóság szabhat ki bírságot, amely 50 ezer forinttól 10 millió forintig terjedhet.  A dolgozóval szemben csak olyan munkaköri alkalmassági vizsgálatot lehet elrendelni, amelyet munkaviszonyra vonatkozó szabály ír elő. Ennek megfelelően tilos terhességi vizsgálatra kötelezni a dolgozót, illetve erről szóló igazolás bemutatására. Csak abban az esetben megengedett, ha az adott munka tilos vagy korlátozandó terhes nők vagy szoptató anyák esetében, vagy ha jelentős kockázatot jelent a nő vagy a gyermek egészségére.