A szabadság igénybevétele nem csak a munkavállaló döntése. A témában az idei évben is történt változás, ezért a fő szezonhoz érve érdemes áttekinteni a szabályokat.

A szabadságot elsősorban a munkáltató adja ki

A szabadság kiadása alapvetően a munkáltató feladata, felelőssége. Természetesen előtte meg kell hallgatnia a munkavállalót. A munkavállaló évente 7 munkanap szabadsággal rendelkezik, ezt legfeljebb két részletben, a munkavállaló kérésének megfelelően kell kiadni. A dolgozó igényét legalább 15 nappal a szabadság kiadása előtt be kell jelenteni.

Ha ezzel a jogával nem él a dolgozó, a munkáltatónak akkor is ki kell adnia a szabadságot. A dolgozó ezen kívül rendelkezik még a gyermekhez kapcsolódó pótszabadsággal és a szülői szabadsággal, ugyanis 2024-től ezeket a szabadságos napokat is a dolgozó kérésenek megfelelő időpontban kell kiadni. Szintén 15 nappal a szabaság megkezdése előtt be kell jelentenie az igényt az időpontot illetően a munkavállalónak.

Szabaság igénybevétele a dolgozó részéről

A munkavállalónak joga van a magánéletét terveznie, és ezért a munkáltató által kiadott szabadságok időpontját is legalább a kezdete előtt 15 nappal közölni kell vele. Így megvalósulhat a dolgozó részéről a magánélet szabadsága és lehetősége lesz a tényleges pihenésre.

Érdekes kérdés oldódott így meg, a munkáltató ugyanis nem tud szabadságot adni egyik napról a másikra, ha épp nem tud munkát biztosítani a dolgozó részére. Ennek kockázatát ugyanis a munkáltatónak kell viselnie, nem háríthatja át a dolgozóra. A dolgozó és a munkáltató azonban megállapodhat ettől eltérően is, ha ez mindkettejük érdekét szolgálja. A kollektív szerződésben is el lehet térni a 15 napos szabálytól.

Mi számít az esedékesség évében kiadott szabadságnak?

A munkáltató által kiadott szabadságot az esedékesség évében kell kiadni. Kivétel, ha a munkaviszony október 1-én vagy azt követően az utolsó negyedévben kezdődött. Ekkor a következő év március 31-ig kell kiadni az előző évi szabadságot. Amennyiben a munkavállaló részéről felmertül ok akadályozta meg az esedékesség évében történő kiadást, akkor az ok megszűnésétől számított 60 nap áll rendelkezésre az elmaradt szabadságkiadásra.

Ha a szabadság igénybevétel megkezdődik az esedékesség évében, és a következő évben kiadott rész nem haladja meg az öt munkanapot, akkor a teljes szabadságot az esedékesség évében kiadottnak kell tekinteni. A kollektív szerződés lehetőséget ad arra, hogy a szabadság negyedét a munkáltató a követő év március 31-ig adja ki. Az életkor szerinti pótszabadságot az esedékesség évét követő év végéig is ki lehet adni.

Szabadság igénybevétele megállapodás alapján

Megállapodás keretében lehet rendezni azt az esetet, amikor a munkáltató nem tud kiadni legalább egyszer egy évben 14 egybefüggő napot. Ilyenkor a szabadságos munkanapok mellett a hétvége, heti pihenőnap, munkaszüneti nap és az egyenlőtlen munkaidő-beosztásnál a szabadnap is figyelembe veendő.

A megállapodás meglétét a foglalkoztatás – felügyelet ellenőrizheti minden évben, 2023. óta pedig a felügyeleti beszámoló részét is képezi.

Az életkori pótszabadság napjainak következő évre történő átvételéről szintén évente meg kell állapodniuk a feleknek.