A táppénz keresetpótló támogatás, tehát abban a jogviszonyban, amely a táppénzre való jogosultságot megalapozza, nem lehet keresőtevékenységet folytatni. A táppénz nem jár arra az időszakára a keresőképtelenségnek, amikor a biztosított megkapja a keresetét.

Azonban a táppénz folyósítása alatti is ki lehet fizetni olyan juttatást, amely nem a keresőképtelenség alatti munkavégzésre jár. Például egy éves jutalmat, jutalékot vagy a munkaviszony megszűnésekor kifizetett szabadságmegváltást.

Több jogviszony esete

Más jogviszonyoknál még szabadabban mozoghat a táppénzen lévő személy. A betegség okozta keresőképtelenség elbírálásakor az a foglalkozás vagy munkakör az irányadó, ahol a magánszemély a keresőképtelenséget közvetlenül megelőzően dolgozott. A táppénzre való jogosultságot, a folyósított összeg nagyságát és a folyósítás időtartamát jogviszonyonként kell elbírálni és megállapítani.

Példa a táppénz alatti munkavégzésre

Tegyük fel, hogy egy ipari alpinista lábtörés miatt nem tud munkát vállalni magas házak karbantartásában, ezért keresőképtelen és betegszabadságát tölti, táppénzt folyósítanak részére. Eközben azonban egy saját vállalkozásban tanácsadói tevékenységet folytat, az íróasztalánál ülve, és így keresőtevékenységet végez. Fontos, hogy a táppénz mellett végzett munka az orvos utasításaiba nem ütközhet és nem hátráltathatja a gyógyulást.

Vizsgálat a keresőképtelenség ideje alatt

A munkáltatónak nem minden esetben tetszik az, hogy a beteg dolgozó egy másik jogviszonyában munkát végez, hisz számára költségekkel jár a kieső munkaerő:

  • betegszabadság fizetése
  • egyharmados táppénz- hozzájárulás
  • kieső munkaerő pótlása.

A munkáltató kérheti a betegszabadság illetve a táppénz alatt kérheti a keresőképtelenség felülvizsgálatát, ha azt látja, vagy azt vélelmezi, hogy a dolgozó indokolatlanul van keresőképtelen állományban. Ezt a keresőképesség és keresőképtelenség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről szóló 102/1995. sz. kormányrendelet teszi lehetővé.

Egy ilyen vizsgálatért 15800 ft szolgáltatási díjat kell fizetni.

Többes jogviszony

A legalább heti 36 órában foglalkoztatott egyéni vagy társas vállalkozónak nem kell megfizetnie a havi minimális adó- és járulékkötelezettséget. A fizetési mentesség még akkor is él, ha csak a munkaviszonyában lesz keresőképtelen, ha csak a munkaviszonyában jogosult táppénzre. Amennyiben megszűnik a munkaviszonyában a táppénz-jogosultsága, szünetelni fog a biztosítása is. Ekkor vállalkozóként változik a státusza és kötelezett lesz a minimális járulékfizetésre. Amennyiben kap táppénzt a vállalkozói jogviszonyában, akkor mentesül a havi minimális járulékfizetés alól.

Saját vállalkozásában biztosított személy táppénzen

Az a saját vállalkozásában biztosított személy, aki nem áll többes jogviszonyban, és táppénzben részesül a vállalkozói jogviszonyára tekintettel, csak úgy végezhet munkát, ha ezzel nem szegi meg az orvos előírásait. Adótanácsadó tippünk: kivétet, tagi jövedelmet ne számoljon el erre az időszakra, mert ezzel megszűnik a keresetveszteség vélelme.