Nem is gondolná a becsületes vállalkozó, hogy az adóhivatal egy – egy adóellenőrzés alkalmával mennyi számlánál gondolja azt, hogy az fiktív. Azaz, hogy a gazdasági esemény, amely alapján kiállításra került a számla, nem is történt meg a valóságban. Az ilyen esetekre időben fel kell készülni, és meg kell tenni mindent a fiktív számla gyanújának elkerülésére, mert a bizonyítás terhe ilyenkor a vállalkozókat nyomja.
Ha jön a revizor
Gyakran indul a fiktív számlákra irányuló adóellenőrzés más vállalkozás ellenőrzéséből, kapcsolódó adóellenőrzésként. Egy cég számláinak vizsgálata során találhatnak olyan számlákat, amelyeknél a revizor vitatja a gazdasági esemény valódiságát, és azok rendre egy másik céghez köthetőek.
A vizsgálatot áfára irányuló bevallások utólagos ellenőrzéseként rendelik el többnyire. Majdnem biztos, hogy fiktív számlákra irányul az adóellenőrzés, ha nem teljes évet, hanem csak egy időszakot akarnak vizsgálni a revizorok. Az adóellenőrzés kezdetén feltett kérdések témája szintén sokat segíthet abban, hogy eldöntsük, fiktív számlák miatt szállt-e ki a NAV:
- konkrét kérdést tesznek fel egy céggel kapcsolatban: mikor került velük kapcsolatba, kivel tartotta a kapcsolatot, melyek a kapcsolattartó személy elérhetőségei, vannak-e teljesítésigazolások
- konkrét kérdéseket tesznek fel egy-egy teljesítéssel kapcsolatban: pl. hol található pontosan az őrzött terület és hány m2 volt, melyik alkalmazott végezte a feladatot
Kik érintettek leginkább?
A fiktív számlák ügyében leginkább az alvállalkozókat gyakran alkalmazó építőipar volt érintett, ezért jött létre a fordított adózás. Ilyenkor ugyanis a vevő nem tud áfát visszaigényelni. A munkaerő-kölcsönzés szintén ezért került a fordított adózás hatálya alá. A viszonylag magas bevétellel, de alacsony költséggel dolgozó cégek is komoly adóellenőrzési figyelmet kapnak a NAV-tól, valamint a fuvarozó cégek,és az IT cégek is.
Adóellenőrzés során, ami felkelti a NAV figyelmét
Vannak olyan tényállások, amelyek esetén nagy valószínűséggel kerül sor adóellenőrzésre fiktív számla gyanúja miatt. llyen például, ha alvállalkozók továbbadják a munkát más alvállalkozóknak, ha az alvállalkozók nem fellelhetőek idézésre, vagy felszámolás alatt állnak. Gyanús, ha az alvállalkozónál gyakran történik tulajdonosváltás, illetve ha nem találnak tőle adóbevallást. A munka elvégzésének igazolására sokszor nem elégszik meg szerződéssel és teljesítésigazolással a NAV, hanem egyéb, a munka elvégzését igazoló hiteles dokumentumokra is szüksége van.
Jogkövetkezmények
Mivel a könyvelés nem tartalmazhat olyan gazdasági eseményt, amely nem történt meg, ezért amennyiben az adóellenőrzés ilyen megállapítást tesz, visszaszámolják az áfa és a tao fizetési kötelezettséget, ami rögtön kimutatott adóhiányhoz vezet. Ezt mulasztási bírsággal és késedelmi kamattal fejelik meg. A büntetőjogi felelősségre vonás sem ritka ilyen esetekben.
Jó tanácsok cégvezetőknek
Alvállalkozókkal történő szerződéskötéskor érdemes ellenőrizni, hogy az alvállalkozó nem áll-e felszámolás alatt, illetve hogy ad-e be bevallást, fizeti –e adókötelezettségeit. Nemcsak adózási szempontból érdemes tisztázni azt is, hogy rendelkezik-e a munka elvégzéséhez szükséges erőforrásokkal, rendelkezésére állnak-e a szükséges feltételek.
A teljesítésigazolás mellett érdemes összegyűjteni és megőrizni valamennyi dokumentumot, amely alátámasztja a munka elvégzését.