8. Az előző időszaki helyesbített számla

Az egyszerűsített vállalkozói adót választók nem jogosultak az általános forgalmi adó, illetve más egyéb adótételek csökkentésére. Ennek a hatása élesen mutatkozik meg, ha egy korábbi időszak számlájában szereplő ellenértéket az Eva alany – a számla helyesbítése útján – csökkenteni kívánja. Ekkor ugyanis a bevételi nyilvántartást vezetők bevétele nem csökkenthető, miután a törvény ezt a lehetőséget nem ismeri. (Itt nem a már elszámolt és később befolyt bevételről van szó!) A számviteli törvény szerint könyvelők árbevétele ugyan csökken, de a korábban befizetett adók csak részben térülnek meg. Ez a hatás azonban elkerülhető!

Ha egy Eva alá tartozó adózó egy korábbi teljesítésére vonatkozóan helyesbített (stornó) számlát állít ki, annak teljes (az áfa összegét is tartalmazó) összege visszajár a vevőnek. Nincs azonban akadálya annak, hogy egy másik teljesítésből nyújtson kedvezményt az Eva alany! Ugyanis a leszámlázott tételek kapcsán megszerzett vagyoni érték csökkentése nem ütközik az Eva törvény előírásaiba. (A törvény az Eva alany számára csupán a mástól ingyenesen, vagy kedvezményesen kapott termék, vagy szolgáltatás esetén ír elő korrekciót.) Az engedmény nyújtására vonatkozóan az Áfa tv. ugyan előír szabályokat, de miután azok alkalmazása az Eva alany számára nincs előírva, ezért korlátlanul lehet egy adott teljesítés ellenértékét csökkenteni. A csökkentett ellenérték útján elérhető, hogy a stornózott tétel automatikusan érvényesüljön az Eva alapjának megállapítása során, hiszen az árbevétel (bevétel) is automatikusan csökken.

Ne alkalmazza ezt a trükköt az a vállalkozás, akinek nincs Eva szerinti bevétele (miután abból nem érvényesíthető a bevétel-csökkenés).

Ne alkalmazza ezt a trükköt az a vállalkozás, aki a bevételét a vevőtől származó termék, vagy szolgáltatás miatt csökkentené, ugyanis erre vonatkozóan a törvény az Eva bevételi korrekcióját alkalmazni kell.

Nem tudja alkalmazni ezt a trükköt az a vállalkozás, amely olyan vevővel szemben szeretné a helyesbítést (stornózást) bevételi csökkentéssel „kiváltani”, amellyel az eredeti ügyleten kívül nincs más bevételt jelentő üzleti kapcsolata.

Helyesbített számla

Hogy tudni lehessen mekkora összeget tud az Eva hatálya alá tartozó vállalkozás a helyesbítéssel megtakarítani, ismerni kell a bevétel és az adóalap fogalmát és azok nyilvántartására vonatkozó előírásokat! Az Eva adóelőlegének a számítási alapja a bevétel. Ennek kalkulációja kissé eltár az adóbevallásban levezetett adóalap fogalmától. Az eltérés nyilvánvalóan az, hogy az évközi bevétel-számítás esetén egyszerűsíteni kellett a kalkulációt, másrészt bizonyos tételeket nem volt célszerű év közben figyelembe venni. Az Eva szerinti bevétel:

  • Az egyéni vállalkozó esetében jellemzően – az áttérési korrekciós tételek figyelembevételével számított – vállalkozói bevétel.
  • A bevételi nyilvántartás vezetését választó Bt. és Kkt. az Eva alanyaként az egyéni vállalkozó hasonlatos módon adózik, azzal, hogy a bevételnek a bevételi nyilvántartásából az időszakra kimutatható összeg számít (csökkentve azon tételekkel, amelyek csupán később folytak be, de arra már „adózott” az Eva előtti időszakában).
  • Különleges bevételt befolyásoló tételek lehetnek a jogcímtől függetlenül, bármely formában mástól ingyenesen, vagy a piaci értéknél olcsóbban megszerzett vagyoni érték, és az elengedett kötelezettség beleértve mindegyik esetben az áthárított általános forgalmi adót is. Vagyoni érték különösen a pénz, a kereskedelmi utalvány, a dolog, az értékpapír, az igénybevett szolgáltatás és a forgalomképes vagy egyébként értékkel bíró jog, valamint az adóalany javára elengedett kötelezettség vagy átvállalt tartozás.
  • Az EVA választásra jogosult kettős könyvvitelt vezető cégeknél, a bevétel a számvitelről szóló törvény előírásainak megfelelően az eredmény-kimutatásban kimutatott árbevétel, bevétel. A számvitelről szóló törvény (Szvt.) előírásainak megfelelően az eredmény-kimutatásban kimutatott bevétel fogalmába beletartozik bármily bevétel, vagyis pl. az ingatlanértékesítésből származó bevétel, vagy az árfolyamnyereség is.

A Pénzügyminisztérium az Eva alany számlázásával kapcsolatosan többször kifejtette, hogy „az Áfa tv. 2. §-a alapján az EVA-s nem alanya az áfa rendszernek, csak akkor (és annyiban), amikor és amennyiben az EVA tv. ezt kifejezetten előírja.” Az Eva szabályai ezen túlmenően nem tartalmaznak szabályt az áfa szabályok szerinti adóalapra vonatkozóan, azonban a jogalkotó meghagyta, hogy az általános szabályok szerint azokat az Eva alany figyelembe veszi (Eva tv. 1. § (5)). A két egymásnak ellentmondó irányelvet tekintve arra az álláspontra érdemes helyezkedni, amely a Pénzügyminisztérium által is hangsúlyozott főszabályt helyezi előtérbe. E szerint az engedmény nyújtása nem ellentétes az Eva bevételének meghatározásával, még akkor sem, ha az nincs összhangban az áfa szabályozás árcsökkentésre, engedményre vonatkozó előírásaival (Áfa tv. 22. §)

Az Eva alany módosító számlát, illetve módosító egyszerűsített számlát bocsát ki, ha a számla vagy az egyszerűsített számla kibocsátását követően

  • az áthárított általános forgalmi adó összegét, az annak meghatározásához szükséges bármely tételt módosítja, vagy
  • az általános forgalmi adót utólag kívánja felszámítani és áthárítani, vagy
  • a kibocsátott bizonylatot egyéb hiba miatt törli.

A módosító számla, a módosító egyszerűsített számla legalább a következőket tartalmazza:

  • a módosítás tényére utaló jelzést;
  • az eredeti számla, illetve az eredeti egyszerűsített számla azonosításához szükséges adatokat;
  • a módosításnak megfelelő új tételeket.

Az Eva törvény nem tartalmaz különös rendelkezést a teljesítési időpont figyelembevételére, ezért nem az Áfa tv. alapján megállapítható teljesítési időpontot kell figyelembe venni. (A számviteli törvény hatálya alá tartozók esetében sem!) A bevételi nyilvántartás esetében az Eva alatt szerzett bevétel – miután azt a lehetőséget a törvény nem ismeri – nem csökkenthető a korábbi időszak korrekcióival. (Ez utóbbi esetében kivételnek számít a vevő által érvényesített kereskedelmi utalvány, az Eva előtti időszakban számviteli szabályok szerinti aktív időbeli elhatárolás vagy vevői követelés, illetve a személyi jövedelemadó, társasági adó vagy általános forgalmi adó szerint már „leadózott” bevétel összege). A számviteli szabályok egyértelműen a gazdasági eseményhez kötik a teljesítést, így a helyesbítést nem lehet korábbi időszakra kimutatni, mint ahogy a helyesbítés ténye nem következett volna be. Ebből következően a számla helyesbítésekor se játszik szerepet az, hogy a Áfa tv. milyen teljesítési időpontot határoz meg. A vevő javára történő helyesbítés esetén ugyanis a teljesítés időpontja a helyesbítés napja – függetlenül attól, hogy az eredeti ügylet mikor minősült az Áfa szabályok szerint teljesültnek.